plan treningów

ostatnio w aktualnościach: Staż techniczny JKA - T.Naka i K.Kurihara

Karate
Shotokan

Klub Karate

Gankaku

klub karate gankaku

Klub powstał z inicjatywy osób zaangażowanych w działalność propagującą aktywność fizyczną, zarówno wyczynową jak i rekreacyjną. Z grupy założycieli kilka osób ćwiczy karate lub inne dyscypliny związane z dalekowschodnimi sztukami walki. Część uprawia sport rekreacyjnie i popiera wszystkie działania zmierzające do poprawy kondycji fizycznej i psychicznej dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pomysłodawcą utworzenia Klubu w Murowanej Goślinie był Marek Sławiński, który od kilku lat mieszka w tym mieście. Od ponad 40 lat praktykuje karate shotokan. Jest także członkiem Japan Karate Association Polska i posiadaczem stopnia 4 DAN.

Pierwsza grupa rozpoczęła treningi w Szkole Podstawowej nr 1 na poznańskim Strzeszynie w 2011 roku jako sekcja Klubu Karate SAMURAJ z Przeźmierowa. W 2012 roku rozpoczęła działalność sekcja w Murowanej Goślinie. Trenujący w tych sekcjach stali się członkami nowo powstałego Klubu Karate GANKAKU.

Nazwa Klubu GANKAKU została zapożyczona z jednego z kata shotokan . W Chinach, skąd pochodzi to kata nazywało się Chinto (czyli "wojownik na wschodzie"). Gdy Gichin Funakoshi przyniósł karate do Japonii, przemianował Chinto na Gankaku (czyli "Żuraw na skale"). Kata jest bardzo dynamiczne i zawiera wiele pozycji o zmieniającej się wysokości (w tym niezwykłą pozycję żurawia). W Chinach żuraw stał się symbolem długowieczności i szczęścia, ale również według niektórych źródeł, honoru i lojalności. W Japonii uważany jest za jedno z mitycznych, a nawet świętych zwierząt.

Celem działalności Klubu nie jest tylko prowadzenie zajęć sportowych i osiąganie wyników sportowych, ale także nauka japońskiego karate, kultywowanie i uczenie historii tej pięknej sztuki. W założeniach jest także udział w zawodach. Dzieci lubią rywalizację i chcą sprawdzać swoje umiejętności. Jest to jednak tylko wycinek naszej działalności.

Prowadzimy zajęcia głównie dla dzieci, ale także dla młodzieży i dorosłych. Przede wszystkim zwracamy uwagę na szacunek dla innych osób. Staramy się to przekazywać w trakcie ćwiczeń, ale także poprzez etykietę w dojo (sali ćwiczeń). Regularne ćwiczenia pozwalają kształtować nie tylko stronę fizyczną każdego adepta, ale także walczyć ze słabościami.